
Jak można regulować ciepło w mieszkaniu?
20 września, 2023Wszyscy pragną czuć się komfortowo w swoim własnym otoczeniu, a kluczowym czynnikiem jest tu temperatura w pomieszczeniach. To jednak nie jedyne, co wpływa na nasze samopoczucie – wilgotność powietrza i jego jakość również odgrywają ważną rolę. Dostosowanie odpowiedniej temperatury powietrza może być trudne dla wielu ludzi, ponieważ nasze indywidualne cechy, takie jak waga ciała, zwyczaje, poziom ciśnienia krwi, aktywność fizyczna i wiek, różnią się między sobą. Jak więc ustalić, jaka temperatura jest dla nas optymalna? Czy powinna być taka sama we wszystkich pomieszczeniach i o każdej porze? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Jaką temperaturę należy utrzymywać w domu, aby była najbardziej komfortowa?
Właściwa temperatura w pomieszczeniach zależy od ich przeznaczenia, wielkości i poziomu wentylacji. Istnieją jednak ogólne wytyczne dotyczące optymalnych temperatur. Na przykład w pokojach dziennych, takich jak salon lub jadalnia, temperatura powinna wynosić około 20-22 stopnie Celsjusza.
W kuchni zazwyczaj dzieje się wiele aktywności kulinarnych, takich jak gotowanie, smażenie i pieczenie, co samo w sobie podnosi temperaturę. Dlatego w kuchni nie ma konieczności utrzymywania temperatury wyższej niż 18 stopni Celsjusza. To samo tyczy się sypialni, gdzie komfortowy sen może być osiągnięty w nieco chłodniejszych warunkach. W łazience z kolei warto utrzymywać najwyższą temperaturę spośród wszystkich pomieszczeń, najlepiej między 22 a 24 stopnie Celsjusza.
Ogrzewanie zimą, a temperatura w domu
Szczególnie w okresie grzewczym, wielu z nas zmaga się z wyborem odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na praktyczne rozwiązania, takie jak regulatory temperatury, zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe. Te niewielkie urządzenia mogą być skutecznie używane w różnych systemach grzewczych, włączając w to ogrzewanie płaszczyznowe.
Regulatory pokojowe – działają na podstawie temperatury w danym pomieszczeniu, w którym są umieszczone. Gdy temperatura spada poniżej ustalonej wartości, regulator zwiększa pracę urządzenia grzewczego. W przypadku, gdy temperatura rośnie znacznie powyżej poziomu docelowego, regulator ogranicza działanie systemu grzewczego.
Regulatory pogodowe – mają dwie główne konfiguracje. Pierwsza opiera się wyłącznie na temperaturze zewnętrznej, co pozwala na efektywne zarządzanie kosztami działania systemu grzewczego. Druga opcja uwzględnia zarówno temperaturę zewnętrzną, jak i wewnętrzną, co pozwala na dokładniejsze dostosowanie pracy urządzeń grzewczych, na przykład pompy ciepła, aby zwiększyć wydajność systemu i zapewnić wyższy komfort termiczny.
Jak ustawić temperaturę ogrzewania?
Poza regulatorami pokojowymi i pogodowymi, istnieją także termostaty montowane na grzejnikach, które pozwalają kontrolować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach. Dzięki nim możesz dostosować poziom ciepła, regulując przepływ gorącej wody za pomocą automatycznego otwierania lub zamykania zaworu. W przypadku tradycyjnych termostatów, zazwyczaj dostępne są oznaczenia od 0 do 5, które umożliwiają precyzyjne ustawienie poziomu temperatury.
- Cyfra 0 lub śnieżki oznacza, że woda w grzejniku nie zamarznie.
- Jeśli ustawisz termostat na cyfrę 1, oznacza to, że temperatura w pomieszczeniu będzie utrzymywana w zakresie od 12 do 14 stopni Celsjusza, co jest idealne dla piwnic.
- Jeśli wybierzesz cyfrę 2 na termostacie, to oznacza, że nocą temperatura w sypialni będzie utrzymywana w zakresie od 15 do 18 stopni Celsjusza, co jest rekomendowane dla komfortowego snu.
- Jeżeli ustawisz termostat na cyfrę 3, to temperatura w pomieszczeniu zostanie podniesiona do 20 stopni Celsjusza, co jest odpowiednie na przykład do salonu lub jadalni.
- Cyfra 4 jest przeznaczona do łazienek i zapewnia temperaturę w zakresie od 22 do 24 stopni Celsjusza.
- Cyfra 5 jest przeznaczona do użytku w przypadkach wyjątkowych i nie powinna być stosowana przez długi czas.
Odpowiednia temperatura a pompa ciepła
Aby powietrzna pompa ciepła działała efektywnie w danym budynku i zapewniała odpowiedni komfort termiczny, konieczne są odpowiednie ustawienia. Poniżej kilka wskazówek:
- Ustawienie krzywej grzewczej – dostosowanie temperatury wody używanej do ogrzewania podłogowego lub grzejników do warunków zewnętrznych pozwala na bardziej stabilną i ekonomiczną pracę pompy.
- Innym trybem pracy jest ustawienie stałej temperatury – ustalanie stałej temperatury wody do podłogówki lub grzejników może być mało efektywne, ponieważ prowadzi do częstego włączania i wyłączania pompy ciepła.
- Autoadaptacja – Aby wykorzystać tę metodę, wymagany jest bezprzewodowy kontroler pogodowy. Dzięki niemu pompa ciepła będzie działać automatycznie, opierając się na odczytach temperatury z czujników. Dodatkowo, taki tryb pracy pompy ciepła również zapewnia ochronę przed nadmiernym zużyciem sprężarki.
Najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie sobie komfortu termicznego w domu z pompą ciepła jest zainwestowanie w sterownik pokojowy. Te urządzenie pomoże zrównoważyć pracę pompy i utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz budynku.