Jak często należy dokonywać wymiany pompy ciepła?

Jak często należy dokonywać wymiany pompy ciepła?

20 września, 2023 Wyłączono przez Michal

Pompy ciepła są coraz bardziej popularnym i ekologicznym rozwiązaniem do ogrzewania nowoczesnych domów jednorodzinnych. Są nie tylko ekonomiczne, ale również przyjazne dla środowiska. Jednak ważne jest zrozumienie, jak długo utrzymują one swoją wydajność, jakie czynniki wpływają na ich trwałość i co można zrobić, aby przedłużyć okres ich użytkowania.

 

Wybierz rozwiązanie przyjazne dla środowiska – zainwestuj w pompę ciepła

Montaż pompy ciepła niesie ze sobą wiele zalet, w tym wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. W zależności od rodzaju pompy może korzystać z energii pochodzącej z wody, powietrza lub gruntu. To rozwiązanie jest korzystne zarówno dla środowiska, jak i naszego portfela, ponieważ eliminuje potrzebę zakupu tradycyjnego opału. Pompa ciepła potrzebuje tylko niewielkiej ilości energii elektrycznej, aby dostarczyć ciepło do pomieszczeń. Wiele ludzi decyduje się na połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką, co pozwala na uzyskanie samowystarczalnego i niemal bezpłatnego systemu ogrzewania domu.

 

Jaka jest żywotność pompy ciepła?

Kluczowym elementem wpływającym na trwałość pompy ciepła jest jej sprężarka. Chociaż niektórzy twierdzą, że ich pompa ciepła działała nawet przez 35 lat, to ogólnie przyjmuje się, że przeciętna żywotność wynosi około 25 lat. Wiele czynników wpływa na to, jak długo urządzenie będzie działać. Jak w przypadku każdego sprzętu, odpowiednia konserwacja i dbałość o pompę ciepła znacznie wydłużają jej żywotność.

Pompa ciepła, podobnie jak każde inne urządzenie, może czasem ulec awarii, ale zdarza się to stosunkowo rzadko. Drobnymi usterkami mogą być problemy z zaworami lub przewodami, natomiast poważniejsze problemy występują zwykle w przypadku awarii dolnego źródła ciepła. W takich sytuacjach warto skorzystać z usług autoryzowanego serwisu, który sprawnie i profesjonalnie naprawi usterkę.

 

Dlaczego żywotność sprężarki w pompie ciepła ma tak duże znaczenie?

W przypadku pomp ciepła, elementem o kluczowym znaczeniu jest sprężarka. Ważne jest, aby układ pompy ciepła był skonstruowany tak, aby sprężarka mogła pracować jak najdłużej i bez częstego włączania i wyłączania, co przyczyniałoby się do minimalizacji zużycia energii. Jednym z rozwiązań, które może pomóc osiągnąć ten cel, jest zastosowanie zasobnika buforowego, który zwiększa bezwładność cieplną instalacji.

 

Czy pompa ciepła powinna działać bez przerwy?

Zazwyczaj pompa ciepła działa przez 2-3 tysiące godzin rocznie. Nawet jeśli w określonym okresie nie ma dużej potrzeby ogrzewania w domu i zużycie energii jest niskie, to jednak konieczne jest dostarczenie dużej ilości energii do ogrzania znacznej ilości płynu. W rezultacie cykle pracy sprężarki pompy ciepła są dość długie.

 

Jak dbać o pompę ciepła?

Aby utrzymać urządzenia w dobrej kondycji i wydłużyć ich żywotność, ważne jest właściwe użytkowanie i regularna konserwacja. Systemy ogrzewania powinny być poddawane corocznym przeglądom, niezależnie od okoliczności. Ciekawostką jest, że odpowiednio zadbana pompa ciepła może działać znacznie dłużej, niż sugeruje to producent. Jednym z kluczowych aspektów jest regularne czyszczenie parownika, co pozwala na niezawodną pracę pompy. Można to zrobić samodzielnie, ale także warto skorzystać z usług profesjonalnych serwisantów. Warto również zadbać o czystość wylotu powietrza oraz wentylatora w jednostce zewnętrznej, ponieważ zanieczyszczenia mogą ograniczać przepływ powietrza, co z kolei prowadzi do zwiększonego zużycia energii przez pompę ciepła.

Pompa ciepła to rozwiązanie, które przynosi liczne korzyści. Choć początkowy koszt zakupu może być znaczący, to jednak zwraca się on bardzo szybko. Niektóre pompy, utrzymywane w dobrym stanie, mogą służyć nawet przez 40 lat! Łącząc je z fotowoltaiką, można pozyskiwać darmową energię elektryczną.