Programowanie kotłów elektrycznych

by

Czy można jeszcze więcej „wycisnąć” z fotowoltaiki? Jeśli tak, to w jaki sposób? Coraz częściej pojawiają się takie pytania wśród osób u których montujemy instalacje fotowoltaiczne. Trudno się dziwić, bo przecież ograniczenie rachunków za energię elektryczną to dopiero początek oszczędności. A gdyby tak ograniczyć nie tylko rachunki za prąd ale również za ogrzewanie? Kocioł elektryczny za pomocą oprogramowania można tak zaprogramować, by wykorzystywał nadwyżki energetyczne naszej instalacji fotowoltaicznej. Jak to możliwe? Otóż, już po roku użytkowania, wiemy dokładnie ile energii elektrycznej wyprodukowała nasza instalacja, to czego nie wykorzystaliśmy można z powodzeniem wykorzystać za pomocą pieca elektrycznego.

Wystarczy zaprogramować, by to kocioł elektryczny jako pierwszy podgrzewał wodę. Kocioł elektryczny nie włączy się do momentu, gdy czujnik temperatury widzi wcześniej nagrzaną wodę przez piec elektryczny. Ten ostatni będzie tak długo pracował aż zużyje naszą nadwyżkę energetyczną. Gdy ta się skończy, zaczyna pracować kocioł gazowy. Zużywając mniej gazu, nasze rachunki są znacznie niższe.

Kotły elektryczne to oszczędności

Dodatkowo w sezonie letnim możemy całkowicie zrezygnować z opału węglowego, czy na przykład na pellet. W konsekwencji wodę użytkową podgrzewamy energią wyprodukowaną na dachu naszego domu. Nie musimy stale „dokładać” do pieca a wodę w kranie mamy ciepłą!