Kotły elektryczne – podgrzewanie wody
by
Nie od dziś wiadomo, że prąd i podgrzewanie wody, to najprostszy sposób na uzyskanie ciepłej wody w kranie. Niestety jest to też najdroższy sposób na podgrzewanie wody. Albo inaczej – był to do tej pory najdroższy sposób. O ile w przypadku kotłów na pellet, czy węgiel musimy stale dbać o ilość paliwa, o tyle w przypadku prądu właściwie możemy całkowicie zapomnieć o „dokładaniu do pieca”. Z wykorzystaniem gazu właściwie jest podobnie, ale paliwo dostarczane jest na bieżąco do naszego domu. Jednak w przypadku gazu za paliwo trzeba płacić, rachunki z roku na rok są coraz wyższe.
A co gdyby wodę w naszym systemie podgrzewał prąd generowany przez moduły fotowoltaiczne rozmieszczone na dachu? Mamy nie tylko darmowy prąd, ale i darmową ciepłą wodę w kranie. Co ciekawe odbywa się to zupełnie bez naszej ingerencji. Nie trzeba „dokładać do pieca”, nie musimy przejmować się rosnącymi cenami gazu itp. itd. Mało to, wysokością temperatury wody w kranie możemy sterować za pomocą smartfona. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej, to kocioł możemy wyłączyć. Jeśli jest to wyjazd zimowy możemy ustawić temperaturę wody na minimalną.

Podgrzewanie wody użytkowej – kotły elektryczne
Ktoś zapyta – ile to wszystko kosztuje i dlaczego nie postawić na pompę ciepłą? Można przyjąć, że zużycie ciepłej wody przez 4-osobową rodzinę wynosi ok. 6m3 miesięcznie, a do podgrzania 1m3 (od 10oC do 40oC) potrzeba ok. 35kWh. Zatem rocznie na podgrzanie wody potrzeba 2500 kWh energii, po uwzględnieniu strat zbiornika i instalacji będzie to ok. 3200kWh. Przy standardowej instalacji fotowoltaicznej powiększonej o kilka kilowat, mamy darmową wodę w kranie przez cały rok. Nowoczesne kotły elektryczne dają również możliwość takie ustawienia kotła, by wykorzystywał tylko nadprodukcję, dzięki czemu prąd nie trafia do sieci a my nie tracimy z tej puli 20% wyprodukowanych zasobów. W kwestii wyboru pompy ciepła i kotła elektrycznego stosunek ceny jest nieporównywalny. Za kocioł zapłacimy około 6 tysięcy złotych, za pompę około 30 tysięcy złotych – to 5 raz mniej wydatków na początek. Dodatkowo kotły elektryczne możemy wykorzystywać również w starszych domach.